Gyomorégés a várandósság alatt

Éreztél már olyat, hogy az esti lefekvéskor kellemetlen savanyú íz jelent meg a szájadban?  Vagy hogy a gyomrod a nyelőcsöved környékén kellemetlenül mar és ég? Ha igen, akkor ezzel a panasszal nem vagy egyedül – ezt egy, a kismamákat nagyon gyakran érintő testi érzet, a gyomorégés okozza.

Mit tehetsz gyomorégés ellen?

Hogyan alakul ki a várandósság alatti gyomorégés?

A várandósság idején a méhlepény progeszteron hormont termel. Várandósként a progeszteron lazító hatással bír  a szervezetedre, így ellazítja a gyomor és a nyelőcső határán lévő záróizmot, illetve lassítja a gyomor mozgását és az emésztést is. Ezek a változások együttesen okozhatják, hogy a gyomorsav a nyelőcsőbe kerül, és ott égő-kellemetlen érzést okoz. A másik indok az lehet, hogy a növekvő méh a gyomrodat felfelé tolja – ez önmagában is okozhat gyomorégést.

Meddig tart a gyomorégés?

Sokan a várandósság 4-5 hónapjától szenvednek a gyomorégéstől, de vannak, akik már az első trimesztertől kezdve érzik magukon a kellemetlen tüneteket. A harmadik trimeszterbe érkezve szinte majdnem minden kismama találkozik a gyomorégés jelenségével. A megkönnyebbülést a kisbaba világrajövetelekor jön el majd, de addig is sok mindent tehetsz ellene.

Mit tehetsz a gyomorégés ellen?

A következő tippek segítségedre lehetnek a gyomorégés kellemetlen tüneteinek enyhítésében:

  • Kerüld el az erősen fűszerezett és zsíros ételeket, a csokoládét, a citrusokat, az alkoholt és a kávét.
  • Egyél napjában többször keveset.
  • Lehetőleg ne egyél közvetlenül lefekvés előtt.
  • Ügyelj arra, hogy a napi folyadékmennyiséget ne csak az étkezésekkor, hanem a nap folyamán több kisebb részletben vedd magadhoz.
  • Rágcsálj el pár szem mandulát – ez segít a gyomorsav megkötésében.
  • Homeopátiás szerként a Iris versicolor használható. Az adagolásban kérd homeopata orvosod vagy patikus segítségét.
  • Ha éjjel kínoz a gyomorégés, használj több párnát is az alváshoz. A feltámasztott testhelyzetnek köszönhetően a gyomorsav kevésbé jut a nyelőcsövedbe.

 

A Dúla blog Facebook-os oldalának olvasói pedig ezeket tanácsolták: 

BRUTÁLIS gyomorégésem volt mindkét terhességem alatt! Kb. félidőben kezdődött és a szülés után azonnal vége volt. Ha éhes voltam, azért, ha meg ettem, hát azért égett… Pedig igyekeztem kerülni a zsíros, fűszeres ételeket. Kekszet nem rágcsáltam, bár olvastam, hogy az segít, mert fölöslegesen nem akartam szénhidrátot enni. A tej esett legjobban, jó hidegen. Na és a Rennie… azt befaltam egy pár dobozzal…:DDD

(Dia)

Nekem csak a Salvus gyógyvíz segített gyomorégés ellen. Bármilyen kellemetlen is az íze, de csak ez vált be…

(Kati)

Sok-sok víz és az alvás…

(Judit)

nekem is volt, nem annyira gyomorégés formában, inkább a mellkasomban éreztem (úgynevezett tűzmell) és meglepő módon nem akkor, amikor már igazán nagy volt a hasam, hanem az első harmadban, amikor elvileg még nem kellene mindennek „összetorlódnia” az ember belsejében… ahogy elkezdtem lenyugodni, megvoltak az ilyen-olyan tesztek, vizsgálatok, kb. a 20. héttől már sokkal jobban voltam… szóval a stressz kiiktatása nagyon sokat számított – legalábbis az én esetemben.

(Éva)

jéghideg cola :)

(Orsi)

Olvass még többet a várandósságról a Dúla blogon!

Iratkozz fel a Dúla bloghírlevelére!

“Gyomorégés a várandósság alatt” bejegyzéshez 1 hozzászólás

  1. Nekem ez az első kisbabám. A gyomorégésből sajnos nekem is kijutott. Azt hiszem, hogy a 4. héttől kezdve a 13-14. hétig tartott. Nagyon durva volt. A hasnyálmirigyemtől indult, majd bekeményedett a gyomrom és bármennyi Rennie-t megehettem, nem hatott. Így hát elkezdtem inni a jól bevált Salvus vizet. Tudom, ez nem épp a legfinomabb ital, de a saját érdekemben megittam 1dl-t reggel éhgyomorra, majd délután a másik 1dl-t. De ez még mindig kevésnek bizonyult. Ekkor egy herbáriás hölgy javaslatára elkezdtem minden reggel inni közvetlen reggeli előtt a Gastrovit port szintén 1dl vízzel, majd később a délelőtt folyamán lefőztem fél liter akácvirág teát és azt iszogattam egész nap. Mondhatom ezek egész viselhetővé tették ezt az időszakot. Lehet, hogy nálam ez magától is elmúlt volna, de határozottan tudom, hogy ez a hasnyálmirigyes történet szépen elmúlt. Már csak néha emlékeztet a gyomorsavam, hogy még mindig sok, de klasszisokkal jobb. Szóval én ezeket a dolgokat mindenképp ajánlom azoknak a kismamáknak, akik olyan erős gyomorsavval és gyomorfájással küzdenek. Ja és nem rágcsáltam, kivéve bio kölest vagy bulátát. Az is jó volt a sav ellen :-) és nem hizlal.

    Válasz

Szólj hozzá!