Hogyan (ké)szülsz TE?

Te hogyan készülsz a szülésedre? Ingyenes szülésfelkészítő előadás, tarts velem!

Szülésfelkészítő dúlaként gyakran fordulnak hozzám a várandósok azzal, hogy „össze vagyok zavarodva”. Biztosan te is tapasztalod, hogy olyan sok – és időnként totál ellentétes – információ zúdul rád a szülésről, szoptatásról, babagondozásról, hogy egy idő után valóban nem tudod már, kinek is higgy…

Ha te is az első babádat várod, és szorongsz az ismeretlentől, ha a második jön, de az első szülésed nem úgy sikerült, ahogy szeretted volna, vagy ha egyszerűen csak szeretnél jól felkészülni, nem sodródni – akkor jó helyen jársz.

Tovább olvasom

Mit tehetsz szép a szülésélményért?

Az előző bejegyzésben arról olvashattál, hogy a jó szülésélmény milyen hormonális és lelki tényezőkön alapul, és milyen hosszú távú hatásai lehetnek. Most nézzük meg, te mit tehetsz annak érdekében, hogy a szülésed valóban örömteli és megerősítő élmény legyen! (Kattints ide, ha szeretnéd elolvasni az első részt!)

Hogyan lehet a szülés örömteli és megerősítő élmény?

A szülés az egyik legmeghatározóbb élmény egy nő életében, amely akkor lehet igazán szép, ha biztonságos, támogató és pozitív légkörben zajlik. Bár sok tényező hatással lehet a vajúdás és szülés folyamatára, szerencsére te magad is sokat tehetsz azért, hogy ez az esemény emlékezetes és megerősítő legyen a számodra. A szülés élményét nemcsak a hormonális folyamatok és az érzelmi támogatás alakítják, hanem az is, hogy mennyire érzed magad felkészültnek, tájékozottnak, és mennyire tudsz érvényt szerezni a saját igényeidnek.

Tovább olvasom

Hogyan lehet szép a szülésélmény?

A szülésfelkészítő tanfolyamon vagy a szülésélmény feldolgozó konzultációkon gyakran kérdezik tőlem a mamák: hogyan lehet szép és megerősítő a szülés élménye? Milyen körülményektől és tényezőktől függ, hogy mit mesélünk szülő nőként a szülőszobán átélt történések kapcsán?

A legújabb kutatások szerint a jó szülésélményről maga a természet gondoskodik. A vajúdás és szülés pozitív élménye hormonálisan megalapozott, azaz többféle kémiai hírvivő anyag együttműködése segít bennünket nőket, hogy bár kihívásnak, fájdalmasnak élhetjük meg a vajúdást, mégsem erre emlékszünk első sorban a szülés után – sokkal inkább az öröm és az elvégzett munka (ld. angol labour)  utáni megnyugvás érzése válik erőssé.

Tovább olvasom

A terhesség első hetei: 5 + 1 kérdés, ha most tudtad meg, hogy babát vársz

Amikor pozitívat tesztelsz a terhességi teszten, akkor úgy érzed, hogy szinte fenekestől felfordul a világ körülötted. Ugye? Megjelenik a két csík, és az első örömből – avagy sokkból – felocsúdás után máris záporoznak a fejedben a kérdések. Ne aggódj, én tapasztalt szülésfelkészítő dúlaként kísérlek az anyaság útján, és segítek válaszokat adni neked.

 A terhesség első hetei

Tovább olvasom

A lágy lézer használata a szülés körül

Szülésfelkészítőként és szüléskísérő dúlaként bő egy évtizede foglalkozom édesanyákkal, családokkal. Nyitott szemmel járok és keresem azokat a lehetőségeket és újdonságokat, amik segítenek a szülés körüli időszakban a kismamák életét könnyebbé és jobbá tenni. Ennek kapcsán hallottam nem is olyan régen a lágy lézer készülék jótékony hatásáról, amit azután egy műtétem utáni lábadozáskor nekem is volt alkalmam kipróbálni. Hogy még jobban képbe kerüljek, Bolyky Natáliát, az EXAGE – Laser Beauty System vezető kozmetikusát kérdeztem a módszerről és a lágy lézer készülékről.

Tovább olvasom

Szülés, császármetszés, VBAC könyv – elmélet és gyakorlat

Könyvajánló következik. :) Számomra nagy öröm a megjelenése, több okból is. Csupa olyanról van szó benne, ami a szülésfelkészítő csoportjaim, egyéni konzultációim vagy a szülésélmény feldolgozó beszélgetéseim témája: a természetes szülés és az arra való felkészülés minden apró részlete, a császármetszés okai és menete vagy a császármetszés utáni hüvelyi szülés „ágai-bogai”. Hiánypótló is ez a kötet, mert hasonló témában, ilyen alapossággal, szakirodalmi hivatkozásokkal ellátva, magyar szerzőtől nincs hasonló a szülőknek szóló, szülésfelkészítő könyves kínálatban. Végül azt is elárulom, hogy egy erős személyes szál is köt Ecsedi Gabihoz, a szerzőhöz és családjához: a második kislánya születésekor dúlájuk lehettem. ❤️

Tovább olvasom

A szülés lepényi szakasza: hello méhlepény!

A szülés lepényi szakasza akkor kezdődik, amikor már azt hiszed, hogy mindennel kész vagy, és végre vége van. Kezedben tartod a kisbabádat, nézegeted a magzatmázas arcát és a kis végtagjait. Óriási a mámor. ❤️ Egy feladatod azonban még hátravan: a méhlepény kitolása. A szülés lepényi szakasza ugyanis a kisbabád születésekor kezdődik, és a méhlepény megszületéséig tart. Ezzel azonban tényleg véget ér a szülés, és a várandósságod is.

Tovább olvasom

Hordozz nyáron is! 10+1 jótanács a hőség idejére

Fotó: Csőke Henriett

Beköszöntött az igazi nyár és vele a kánikula. Ilyenkor mindenki utazik, vízpartra, strandra vagy a hűs erdőbe, hegyekbe megy, ki-ki kedve és lehetőségei szerint.  A közhiedelemmel ellentétben ilyenkor sem kell lemondanod a hordozásról, sőt! Az izzadás a hőszabályozás részét képezi, és segíti a szervezet hűtését. Tehát ha izzadsz, hőt adsz le és ezáltal kölcsönösen hűsítitek egymást a babáddal. Kinsella Dóri babahordozási tanácsadó írását olvashatod a nyári hordozásról.

Tovább olvasom

A szülés kitolási szakasza: minden, amit érdemes tudnod róla

Fotó: Trosztel Adrienn, BabaKukk SzületésFotó

A kitolási szakaszban végre megszületik a kisbaba, és kezedben tarthatod az újszülött gyermekedet. A várandósság és a szülés során hosszú út vezet ugyan ehhez a boldog pillanathoz, de kellő információk birtokában csodálatos ez az utazás, nekem elhiheted!

Tapasztalt szülésfelkészítő dúlaként abban segítek neked, hogy minden szükséges tudást megszerezz, amire a várandósság, a szülés és a gyermekágyas időszak során szükséged lehet. Az anyaság útján kísérlek és támogatlak abban, hogy a legjobb anya lehess a születendő gyermeked számára. Ezúttal a szülés kitolási fázisáról fogok írni: arról az utolsó útszakaszról, ami a kisbabád érkezéséhez vezet.

Tovább olvasom