Hogyan lettem tulipános dúla?

Az oldalam készítésekor, a grafikai tervezés fázisában eszembe jutottak a dúla képzés idején az Élet-körben látott képek, amelyeket Lehoczky Krisztina festett. Krisztinát személyesen ismerem, hiszen szüleink jó barátok. Amikor felkerestem, és a képeket nézegettük, rögtön tudtam és éreztem, hogy a tulipánosakat szeretném! A kedvenc színeim, a kedvenc virágom – ami ráadásul a születésnapom idején nyílik. (Mindig ebből kérek egy nagy csokorral az ünnepre.) Így hát nem volt bennem egy csöppnyi kétség sem a választást illetően.

Lehoczky Krisztina: Tulp
Lehoczky Krisztina: Tulp

Mikor hazajöttem, a neten utánanéztem a tulipán szimbolikájának. Amit találtam, csak tovább erősített, hogy ez lesz a jó választás egy dúla blogjába.

A rózsa mellett a tulipán a magyar népi kultúra legkedveltebb virága. A magyar népművészetben már az 1700-as években feltűnt, különösen a faragások kedvelt díszítő elemeként. A festett bútoraink mellett megjelent a fejfákon, a kapufélfákon, kályhacsempén, kerámiákon, szűrhímzéseken és más szerelmi ajándéktárgyakon. A legtöbb eurázsiai népnél erotikus szimbólum, szerelmi jelkép a tulipán. A szimbólum elemzése arra utal, hogy olyan női jelképről van szó, amely egy költőien átfogalmazott vulva ábrázolás. Ebben az esetben nem a növény volt fontos, hanem a női termékenység gonoszt távoltartó szimbóluma.

(Berényi Marianna írása)

Forrás: www.mesterporta.hu

Szólj hozzá!